Szkolenie "Zainwestuj w bibliotekę"

Termin: 13 kwietnia

Miejsce: Warszawa

Dla kogo: Biblioteki

W ramach szkolenia przeprowadzimy Was przez proces inwestycyjny. W czasie kolejnych ćwiczeń określimy i przejdziemy przez kolejne etapy przygotowania nowo budowanej, bądź remontowanej biblioteki.

Brzmi skomplikowanie? W rzeczywistości wcale nie jest! Co będziemy robić?

1. Pierwsze kroki w realizacji inwestycji:  
Przyjmiemy, że budujemy nową bibliotekę lub remontujemy istniejący budynek. Nauczymy się jak:

  • sporządzić program funkcjonalno-użytkowy,
  • oszacować budżet,
  • wybrać projektanta,
  • skoordynować prace projektowe i uzyskać realny kosztorys inwestorski.

Omówimy co będzie się działo przez kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy inwestycji. Nie będziemy straszyć, ale spróbujemy zrobić listę spraw do załatwienia, dokumentów do uzyskania, wniosków do wypełnienia. Powiemy, kogo będziecie musieli mieć do pomocy, ile czasu przeznaczyć na poszczególne etapy.

2. Prawo zamówień publicznych i jego wpływ na Waszą inwestycję. 

Udowodnimy, że Prawo Zamówień Publicznych przy zakupach wyposażenia nie jest utrapieniem, a potężnym narzędziem, dzięki któremu możemy otrzymać produkty pożądanej jakości. Opowiemy o książce obiektu budowlanego, przeglądach okresowych oraz egzekwowaniu gwarancji i rękojmi.

Omówimy istotne z punktu widzenia użytkownika elementy SIWZ i powiemy, gdzie szukać pomocy przy organizacji przetargu. Poruszymy kwestię inspektora nadzoru i opowiemy o aktywnej roli Inwestora podczas budowy. Uczulimy na pułapki fazy odbiorów budowlanych. 

3. Harmonogram i budżet.

Każda inwestycja jest inna i niestety nie powiemy Wam ile standardowo może kosztować metr kwadratowy Waszej przyszłej biblioteki, ale dowiecie się jak wykonać wstępny szacunkowy kosztorys a potem jak kontrolować wydatki przy ostatecznym projekcie. Oszacujemy jak dużo czasu zabierze Wam inwestycja i wskażemy ryzyka, jakie mogą zagrozić waszemu harmonogramowi.

Na przykładzie sporządzimy harmonogram i oszacujemy wskaźniki jakie można przyjąć przy szacowaniu kosztów. 

4. Opis projektowy.

Na koniec opiszemy cały ten proces tak, aby podkreślić korzyści dla Waszej instytucji i mieszkańców Waszego miasta, a jednocześnie przekonać decydentów o słuszności i wartości Waszego pomysłu. Nauczymy się formułować cele operacyjne i długoterminowe, spodziewane rezultaty i efekty naszych działań w przyszłości. Określimy mierzalne i realizowalne wskaźniki. 

 

Jeżeli są Państwo większą biblioteką, bądź wiecie, że kilka z Waszych bibliotek sąsiedzkich interesuje się bądź rozpoczyna proces inwestycyjny – zaproście nas do siebie. Chętnie przygotujemy ofertę szkoleniową dedykowaną Waszym konkretnym potrzebom.

TERMIN I MIEJSCE

Szkolenie odbędzie się w terminie: 13 kwietnia. Dokładne miejsce spotkania zostanie ogłoszone po zakończeniu rekrutacjiWarunkiem uruchomienia szkolenia jest zebranie grupy co najmniej 15 osób. Na zgłoszenia czekamy do 11 kwietnia.

KOSZTY

Warunkiem uruchomienia szkolenia jest zebranie przynajmniej 15 osób (maksymalna liczba osób w grupie to 20). Koszt szkolenia to 380 zł z VAT; w ramach tej kwoty zapewniamy:

• intensywną i twórczą pracę przez ok. 7 godzin

• materiały szkoleniowe

• obiad i serwis kawowy

PROWADZĄCY

Maciej Walczyna – Architekt i projektant wnętrz. Studiował w Polsce, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Prowadzi własne studio w Warszawie, współpracuje jako specjalista do spraw inwestycji przy prestiżowych publicznych projektach. Specjalizuje się we wnętrzach użyteczności publicznej. Zrealizował projekty takich wnętrz jak Laboratorium Dydaktyczne w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa ASP. Jest autorem wnętrz Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, Instytutu Polskiego w New Delhi i Ambasady RP w Bratysławie. Wykonał szereg projektów bibliotek i mediatek publicznych. Ekspert Narodowego Centrum Kultury i współautor wydanego nakładem Instytutu Książki i MKiDN poradnika procesu inwestycyjnego w bibliotekach. Uczył architektury w międzynarodowym college’u w New Delhi w Indiach i na Politechnice Warszawskiej. Na kongresie poprowadzi warsztat “Kto wie najlepiej, jak urządzić bibliotekę?”.

Magdalena Krasowska-Igras – od ponad 13 lat zajmująca się zawodowo przygotowaniem i realizacją projektów w obszarze edukacji i kultury (m.in. Erasmus+, Kultura 2000, granty norweskie, programy MKIDN), ekspert ds. pisania wniosków w programie UE-Partnerstwo Wschodnie „Kultura i kreatywność”.

 

 

 

PROGRAM

  1. O realizacji inwestycji.
  2. Prawo zamówień publicznych i jego wpływ na Waszą inwestycję.
  3. Tworzenie harmonogramów i budżetów.
  4. Tworzenie opisów projektowych.

Osobom zainteresowanym dodatkową pracą z naszym ekspertem zapewniamy możliwość konsultacji indywidualnych (głównie przez Skype) w wymiarze 2h, płatnych dodatkowo 160 zł z VAT.

Prosimy o przesyłanie ankiet rekrutacyjnych do dnia 4 kwietnia. Szczegóły dot. płatności przekażemy najpóźniej w dniu zakończenia rekrutacji.

Skontaktuj się, aby poznać szczegóły

Michał Bielicki, koordynator szkoleń w Dimpact:

e-mail: michal.bielicki@dimpact.pl

tel: 502 601 703